• Podsumowanie projektów

• 17 czerwca w Szkole Podstawowej im. bł. ks. J. Popiełuszki w Cieślach odbyło się podsumowanie projektów współfinansowanych przez Unię Europejską, które były realizowane w tym roku szkolnym wspólnie z Fundacją Równych Szans.

Pierwszy projekt realizowany w ramach działania 9.1.2 - Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów pt. „Moja wiedza szansą na lepsze życie, lepszy start”  trwał od  września 2013  do czerwca 2014. Obejmował zajęcia wyrównawcze z przedmiotów humanistycznych ( języka polskiego, historii), matematyczno – przyrodniczych,  języka angielskiego, informatyki oraz  warsztatów psychologiczno - pedagogicznych.

Drugi projekt realizowany w ramach działania 9.5 - Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich pt.„Stawiam na moją przyszłość”  był nagrodą dla uczniów, którzy na  pierwsze półrocze uzyskali średnią ocen powyżej 4,0. Projekt miał na celu rozwijanie zdolności w zakresie nauk przyrodniczych, poznawanie tajników elektryki i elektroniki oraz praktyczne zastosowanie wiedzy z przedsiębiorczości podczas zakładania własnej firmy. W ramach warsztatów przyrodniczych uczniowie zwiedzili zakład Lhoist w Bukowie, poznawali zasadę  eksploatacji złóż skał wapiennych i związaną z tym ochronę środowiska.  Na podstawie zdobytej wiedzy, pod okiem fachowców  w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Ostrowie wybudowali makietę góry- która była kiedyś Pasmem Przedborsko-Małogoskim. Na zajęciach „Mały elektryk” prowadzonych przez nauczyciela fizyki uczniowie poznawali budowę układów elektrycznych, zasady działania układów scalonych, budowali modele wiatraków napędzanych poprzez baterie słoneczne i roboty z klocków Lego, analizowali budowę i położenie  planet w układzie słonecznym, badali przepływ prądu przez różne substancje w poszukiwaniu przewodników i izolatorów elektrycznych.

Swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Ireneusz Gliściński, p. Irena Kuśmierczyk,  Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej P. Tomasz  Bugajny wraz z pracownikami, Prezes Fundacji Równych Szans Pani Katarzyna Krzeszowska, Pani Katarzyna Kossek, Pani Iwona Kuchcińska, Pani Magdalena Wąsik oraz Panowie Włodzimierz Zawalski i Tomasz Mróz z  zakładu Lhoist Bukowa.

Pokaz projektów rozpoczęło zaprezentowanie przez uczniów ich własnych firm założonych w ramach zajęć z przedsiębiorczości. Uczniowie przekonywali zgromadzonych na widowni gości do korzystania z usług ich małych przedsiębiorstw poprzez rozdawanie ulotek i wizytówek. Podsumowaniem zajęć z historii było zaprezentowanie sposobów budowania zamków i miast średniowiecznych. Uczestnicy zajęć z języka polskiego zaprezentowali łamańce językowe oraz sposoby jak polubić ortografię. Uczniowie przekonywali, że matematyka jest jednak królową nauk. Dużym zaskoczeniem i  wyzwaniem dla wszystkich było poznanie przygód Czerwonego Kapturka w języku angielskim. Uczniowie zaprezentowali jak odkrywali tajniki przyrody poprzez doświadczenia jako mali odkrywcy oraz przedstawili wykonany klimatogram dla swojej miejscowości. Badając pogodę od września do czerwca stwierdzili, ze klimat się ociepla. Na zakończenie mali elektrycy prezentowali możliwości zbudowanych przez siebie modeli robotów z klocków Lego.

Finałem było przedstawienie makiety w skali1:20000, która zrobiła ogromne wrażenie na uczniach i przybyłych gościach. Wszyscy uczestnicy Projektów otrzymali zaświadczenia o ukończeniu zajęć oraz drobne upominki w postaci  plecaków z wyposażeniem.