„Wolność jest w nas”
19 października to dla Szkoły Podstawowej im. bł. ks. J. Popiełuszki w Cieślach szczególna data. Tego dnia 1984 roku Ksiądz Jerzy Popiełuszko poniósł męczeńską śmierć. Dlatego właśnie w tym dniu w sposób szczególny wspominamy postać naszego Patrona. Uroczystość rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem proboszcza, ks. Tadeusza Siciarskiego. Następnie Pani dyrektor powitała zaproszonych gości, a byli nimi:
-wizytator świętokrzyskiego kuratorium oświaty w Kielcach P. Sławomir Krzysztofik,
- przedstawiciel IPN w Kielcach- Leszek Bukowski,
-przewodniczący Zarządu świętokrzyskiego NSZZ Waldemar Bartosz o raz jego zastępca Mieczysław Górski
-przewodniczący Solidarności Pracowników Regionu Ryszard Tchórz oraz rzecznik prasowy Andrzej Pawlik.
-Wójt Gminy Krasocin P. Ireneusz Gliściński oraz jego zastępca- Jacek Sienkiewicz.
- Kierownik Samorządowego Centrum Oświaty w Krasocinie Irena Kuśmierczyk.
Głos zabrali nasi goście po czym uczniowie zaprosili wszystkich zgromadzonych na wspólną podróż śladami Księdza Jerzego Popiełuszki pt. „Wolność jest w nas”.
W czasie Akademii przedstawili losy Ks. Jerzego na tle sytuacji politycznej ówczesnej Polski. Dziś trudno zrozumieć młodemu pokoleniu takie poświęcenie, aby dla ratowania wiary i godności poświęcić swoje życie. Kleryk - żołnierz Jerzy Popiełuszko wyróżniał się wielką odwagą w obronie swoich przekonań, co powodowało różne szykany. Ksiądz Jerzy Popiełuszko, duszpasterz ludzi pracy zabity przez SB, kapelan Solidarności-w dniu Święta Dziękczynienia- 6 czerwca 2010r. został ogłoszony błogosławionym. Recytowane były wiersze Teresy Boguszewskiej oraz pieśni, które powstały w tamtych czasach- min. Mury Jacka Kaczmarskiego; Ty Panie- Edyty Geppert. Wolność, Przemoc rodzi przemoc. Całej oprawie towarzyszyła wystawa dotycząca życia i działalności ks. Jerzego przywieziona z IPN-u. Można ją było zobaczyć wcześniej w Bibliotece Gminnej w Krasocinie, a w najbliższym czasie zagości w kościele parafialnym w Bukowie.
Na zakończenie uroczystości odbyło się ślubowanie klasy I- co jest tradycją naszej szkoły. Pięcioro uczniów zasiliło grono naszej szkoły.
Dzień Patrona nie zakończył się jednak w szkole, zostaliśmy bowiem zaproszeni przez Zarząd Świętokrzyski NSZZ do Kielc . W Bazylice Katedralnej o godz. 18 odbyła się Msza św. za Ojczyznę, w rocznicę śmierci ks. Jerzego. Naszą szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy. Po Mszy św. uroczystości przeniosły się na plac katedralny, pod pomnik ks. Popiełuszki. Odśpiewano hymn Solidarności, złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicz.