W dniu 09-02-2016 r. w Ostoi Dworskiej z inicjatywy gospodarza Grzegorza Szymańskiego oraz mieszkańców z sąsiadujących miejscowości odbyło się spotkanie edukacyjne w którym uczestniczyła TVP KIELCE, gromadząc materiał telewizyjny do programu o działaniach edukacyjnych zagrody edukacyjnej Ostoja Dworska Grzegorza Szymańskiego. Spotkanie było podzielone na dwie części w pierwszej części prezentowaliśmy tematykę z zakresu edukacji ekologicznej prowadzonej w zagrodzie. Gdzie Uczestnikami zajęć były dzieci z klasy VI ze Szkoły Podstawowej z Ciesiel wraz opiekunem panią Beatą Stańczyk. Podczas tego spotkania odbył się warsztat terenowy pt.; Krajobraz kulturowy jako spektrum przyrodniczo kulturowe małej ojczyzny, ukazujący krajobraz swojego miejsca zamieszkania. Przeprowadzony zwiad przyrodniczo kulturowy miał za zadanie ukazanie roli człowieka w środowisku przyrodniczym, poznanie zagrożeń dla środowiska ze strony człowieka, uświadomienie własnej odpowiedzialności za stan otoczenia z równoczesnym ukazaniem zdrowej ciekawości, która poprzez doświadczenia wprowadziła uczestników w świat zagadnień zakresu edukacji krajoznawczo- ekologicznej, związanej z kształtowaniem umiejętności przygotowania dzieci do opieki nad wartościowymi elementami krajobrazu kulturowego w najbliższym otoczeniu ich domu, szkoły, gospodarstwa, wsi itp. Uczniowie wyprawy przyrodniczej uczestniczyli w grach i zabawach z zakresy edukacji przyrodniczej , m.in. w drzewoterapii, wysyłali smsa poprzez drzewa, oznaczali skalę czystości powietrza przy pomocy porostów, itp.. Zajęcia dopołudniowe zakończyli przy ognisku zorganizowanym w obozowisku Zagrody Edukacyjnej.
W sercu zabytkowego założenia pofolwarcznego w starym spichlerzu wśród wiekowych drzew w Izbie Regionalnej w Gościnie u Chłopa Świętokrzyskiego, odbyła się druga część naszego spotkania z TVP Kielce w Ostoi Dworskiej. Na które zostali zaproszeni przyjaciele i sympatycy zagrody; zespół śpiewaczy "BOCHENIANKI" działający przy Domu Kultury w Małogoszczu , dzieciaki z Klubu Ekologa z Domu Kultury Małogoszcz, dzieciaki z Klubu Edukacyjnego 4H Niezapominajka działającego przy zagrodzie edukacyjnej wraz z rodzicami i dziadkami.
Podczas spotkania przeprowadzono zajęcia edukacyjne z zakresu dziedzictwa kultury wsi Pt.: Obraz Wiejski Utkany Pachnącym Sianem … Możemy śmiało powiedzieć, że udział w warsztatach pozwolił, rozwinąć w uczestnikach kreatywność z własnoręcznym wyczarowaniem ciekawych i niezwykłych wzorów siana np.; kogutów, zajęcy, myszek tzw. oryginalnych ozdób i upominków dla najbliższych z ekologicznym pomysłem z siana w metaforycznych i dosłownych odsłonach ukazujący wątki naszej kreatywność z możliwością obcowania z prawdziwym zapachem siana, darem dla człowieka z pachnącej naturalnej łąki. W naszej małej ojczyźnie Inspirujemy się tradycją i dbamy o jej kultywowanie, rozbudzamy wrażliwość na piękno i bogactwo ojczystego krajobrazu.