
We wtorek 27 maja gościły w naszej szkole Panie z Fundacji dla niewidomych z Kielc. Zapoznały uczniów z problemem utraty wzroku. Uczyły dzieci w jaki sposób pomagać osobom niedowidzącym i niewidomym w codziennych sprawach, takich jak: zakupy, wizyty w urzędzie, u lekarza lub po prostu – wyjście na spacer.
„Kiedy tracisz wzrok, trudno Ci odnaleźć się w mrocznej, lub zamglonej przestrzeni. Widząc szczątki obrazu jeszcze nie umiesz się domyślać jego całości. Próbujesz kontrolować wzrokiem otoczenie. Nawet, gdy do Twoich oczu dociera wyłącznie wątły strumień światła, zastanawiasz się, jak wyłonić z niego kształty i kolor. Nie wiesz, czy to tak zostanie na zawsze?
Jest różnie. Być może będziesz mógł korzystać z resztek wzroku, bo nauczysz się, jak to robić, ale jeśli nie, to możesz odkrywać po kolei metody bezwzrokowe. Dotykiem sprawdzasz sprzęty, które Cię otaczają. Od nowa oswajasz się ze swoim mieszkaniem, aż z czasem masz już odwagę, żeby wyjść na zewnątrz. Tak, „odwaga”, to ważne słowo, bo po pierwsze być może trzeba będzie pokazać się ludziom z białą laską, a co za tym idzie odpowiedzieć na ich pytania odnośnie Twojej sytuacji wzrokowej. Ponadto pokonać lęk przed zderzeniem się z przeszkodami, licząc się z tym, że czasem znajdują się one na Twojej drodze. Kolejne zadanie polega na nauczeniu się poruszania z białą laską.”
Jak się zachować ?
Pierwsza i najważniejsza zasada zachowania wobec osób niewidomych i słabowidzących brzmi: „Traktuj ich tak, jak sam chciałbyś być potraktowany”.
Ta prosta dewiza odnosi się do wszystkich ludzi, ale sam przyznasz, że w zetknięciu z osobą z dysfunkcją wzroku czujesz się niepewny i zagubiony.
Poniższe porady pomogą ci to zmienić:
1. PYTAJ. Zawsze najpierw zapytaj, czy i jakiej pomocy potrzebują.
2. NIE OBRAŻAJ SIĘ, jeśli odmówią. Mają takie samo prawo wyboru i decydowania o sobie jak każdy.
3. NIE DOTYKAJ ICH, zanim się na to nie zgodzą- tak samo jak Ty mają swoją sferę prywatnej przestrzeni.
4. MÓW bezpośrednio DO NICH. Nie przekazuj im informacji przez osoby, które stoją obok.
5. NIE ROZPRASZAJ psa PRZEWODNIKA. NIEMÓW do niego i NIE DOTYKAJ GO. Od tego zależy zdrowie i życie osoby niewidomej.
6. INFORMUJ O SWOIM ODEJŚCIU.
7. Nigdy NIE PCHAJ OSOBY NIEWIDOMEJ PRZED SOBĄ. Jest to niekomfortowe i niebezpieczne. Prowadząc niewidomego podaj mu swój łokieć i idź śmiało PRZED NIM.
8. Czasem potrzebne im są informacje o otaczającej przestrzeni. OPISZ IM ich
usytuowanie, w szczególności zwróć uwagę na obiekty i przedmioty znajdujące się na ich drodze. Możesz posłużyć się układem wskazówek na tarczy zegara, jak również miarą kąta geometrycznego.
9. Pomagając, NIE DECYDUJ ZA NICH, sami doskonale wiedzą, czego potrzebują.
10. Pamiętaj, że NIE MUSISZ im pomagać, jeśli nie chcesz lub nie możesz. Uszanują Twój wybór.