Z okazji Bożego Narodzenia, Składamy serdeczne życzenia, Niech święta będą miłe, Z dźwiękiem śpiewu i kolędą. Z wigilią tuż po zmroku, I w radosnym Nowym Roku.
Z okazji Bożego Narodzenia, Składamy serdeczne życzenia, Niech święta będą miłe, Z dźwiękiem śpiewu i kolędą. Z wigilią tuż po zmroku, I w radosnym Nowym Roku.
Święty Mikołaj – postać starszego mężczyzny z białą brodą ubranego w czerwony strój, który wedle różnych legend i bajek w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny.
Dzisiaj (5 grudnia) odwiedził naszą szkołę św. Mikołaj.
Dnia 25.11.2014r. klasy IV-VI wzięły udział w akcji prowadzonej przez kino Helios w Kielcach- Kino na temat. W związku z premierą filmu „Igrzyska śmierci cz. 1 Kosogłos” tematem przewodnim był Totalitaryzm-system, który tak łatwo powraca.
Historycy z IPN P. Marek Jończyk i P. Tomasz Domagała oraz dziennikarz Gazety Wyborczej P. Krzysztof Łakwa przypomnieli systemy totalitarne ostatniego stulecia oraz przybliżyli sytuacje w Korei Północnej, która trwa obecnie pomimo XXI w. Młodzież wzięła udział w dyskusji na temat: Czy świat przyszłości będzie lepszy od tego, w którym żyjemy?
Niestety nasi uczniowie stwierdzili, że nie będzie lepszy.
Na koniec zostaliśmy zaproszeni na kolejne spotkanie z cyklu Kino na temat: Książka czy film. Co lepiej pobudza wyobraźnię?
W dniu 14 listopada 2014 r. w Szkole Podstawowej im. bł. ks. J. Popiełuszki w Cieślach zorganizowany został happening z okazji Dnia Czystego Powietrza pod hasłem „Piec to nie kubeł na śmieci”. Dzień Czystego Powietrza, ustanowiony został w Polsce przez Fundację Ekologiczną ARKA i obchodzony jest od 2005 roku.
W przygotowaniu tej akcji pomógł nam Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty z siedzibą w Karlinie, przysyłając nam materiały, m.in. wiatraczki, balony, ulotki informacyjne. Przypomnijmy, że w zeszłym roku szkolnym dostaliśmy się do projektu ekologicznego pt. „STOP- niskiej emisji- nauka poprzez realizację programów edukacyjnych”, w ramach którego przez 5 dni, od 05 do 10 lipca2014r. w Ośrodku Edukacyjnym na Pomorzu poznawaliśmy tajniki wiedzy o niskiej emisji.
W piątek o godz. 10.00. klasa VI przeprowadziła spotkanie informacyjne o niskiej emisji dla społeczności szkolnej. Do szkoły zaproszono pracowników Urzędu Gminy z wydziału gospodarka odpadami, p. Katarzynę Śliwińska i p. Agnieszkę Budziosz, które przekazały uczniom ważne informacje na tematy związane z paleniem śmieci i segregacją odpadów komunalnych.
Później zabawa przeniosła się na świeże powietrze tak jak w założeniach akcji. Na boisku szkolnym najmłodsi bawili się i śpiewali piosenki ekologiczne, następnie rozdawane były ulotki informacyjno-promocyjne, wiatraczki i baloniki.
Bardzo nam zależy, aby uczniowie przekazywali dalej wiedzę uzyskaną na warsztatach edukacyjnych na temat niebezpieczeństwa jakie niesie ze sobą zjawisko niskiej emisji.
Dzieci mają szczególne prawo, by aktywnie obchodzić Dzień Czystego Powietrza. To one, ze względu na mały wzrost, najbardziej wdychają spaliny Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska (z 2013 r.) sześć polskich miast znajduje się w czołówce miast europejskich, w których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone.
W dniu 07.11.2014 r. dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowały zdrowe kanapki. Przyniosły w tym celu: warzywa, wędlinę i pieczywo. Przed rozpoczęciem pracy umyły ręce i założyły fartuszki. Dzieci z zaangażowaniem komponowały kanapki. Powastały znichmyszki, kotki, motylki i żabki. Sprawiało im to wielką radość. Następnie dzieci usiadły do degustacji przygotowanych kanapek, które w zaskakującym tempie znikały z talerzy.
Nasza szkoła wzięła udział w uroczystościach związanych z 30. rocznicą męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. W niedzielę, 19 października 2014 r., o godz. 11 w kieleckiej bazylice katedralnej była sprawowana msza święta w intencji Ojczyzny i świata pracy. Po nabożeństwie delegacja złożyła kwiaty przed pomnikiem naszego Patrona.
W piątek 17 października w Szkole Podstawowej w Cieślach odbyła się uroczystość ślubowania klasy I. Na uroczystą Akademię przybyli rodzice. Pierwszaki przedstawiły swój program artystyczny, następnie musiały udowodnić, że mogą przystąpić do ślubowania. Pięknie zatańczyli poloneza, następnie zaprezentowali swoje umiejętności wierszami i piosenkami oraz złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Pani dyrektor dokonała aktu pasowania ich na uczniów. Wychowawczyni kl. I obdarowała swoich żaków pamiątkowymi dyplomami. Rodzice zaś przygotowali swoim pociechom słodki poczęstunek. Był to dzień pełen wrażeń i radosnych wzruszeń.
Dnia 30 września w naszej szkole chłopcy świętowali swój dzień. Dziewczyny z Samorządu Uczniowskiego przygotowały wiele konkurencji, w których chłopcy sprawdzali swoje umiejętności jako kreatorzy mody. Dla swoich modelek mieli, między innymi: dobrać odpowiedni strój, zrobić makijaż i fryzurę. Najlepszymi kreatorami mody , wg oceny publiczności okazali się chłopcy z klasy VI. Następnie dla chłopaków były życzenia, dedykacja muzyczna ,coś słodkiego, a po południu dyskoteka.
Z okazji Waszego Święta - my, dziewczyny, życzymy każdemu chłopcu:
- Dziewczyny - tylko tej najfajniejszej,
Ciastek - tylko tych najsłodszych
Samochodów - tylko tych najszybszych
Zabaw - tylko najweselszych
Przygód - tylko najciekawszych
... i butów - takich, co najlżejsze
w których wszędzie mógłbyś dotrzeć!
W dniu 28 września br. w Gruszczynie odbył się festyn rodzinny promujący Szlak Przygody („Kraina Natury”) i zabytkowe ruiny kościoła. O godzinie 14.00 w ruinach Kościoła Świętego Michała odprawiono Mszę Świętą, na którą licznie przybyli mieszkańcy Gruszczyna, przedstawiciele władz samorządowych, OSP i goście z innych miejscowości.Następnie rozpoczęła się część artystyczna imprezy, którą poprowadziła pani Monika Pawelec.
Na scenie zaprezentowali się: Grupa Taneczna „Razem” (koordynatorem zespołu jest pani Alicja Dyrda), Grupa „Jarzębinki” z Ciesiel (koordynator – pani Danuta Bień), Eliza Gacia z Oleszna, Koło Gospodyń Wiejskich z Krasocina, Zespół „Melodia” z Oleszna. Dla dzieci przeprowadzono konkursy z nagrodami, mogły one również pobawić się na karuzeli i zjeżdżalni. Przeprowadzono także licytacje na rzecz renowacji ruin kościoła Świętego Michała (trzy obrazy Moniki Pawelec, trzy rzeźby Roberta Maciejewskiego oraz nalewka i ciasto przekazane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Gruszczynie). Licznie zgromadzeni uczestnicy festynu bawili się doskonale, czemu sprzyjała wspaniała pogoda. Impreza została zorganizowana przez Grupę Inicjatywną Mieszkańców Wsi Gruszczyn „Michałki” i Gminę Krasocin w ramach inicjatywy lokalnej.
Korzystając z pięknej, letniej pogody spędziliśmy ciekawie czas nad Wierną Rzeką. Nasz bogaty program zajęć zawierał, m. in. pieczenie kiełbasek na grillu i przy ognisku, zabawy w plenerze, wycieczki przyrodnicze, szukanie skarbów lasu itp.. W albumie są zdjęcia naszych grzecznych wychowanków.
Mundurowi omówili z dziećmi podstawowe zasady związane z przechodzeniem przez jezdnię i bezpieczeństwem przy drodze. Stróże prawa uświadomili maluchom jak ważne jest to, aby zawsze być widocznym, zwłaszcza poruszając się po drodze oraz w jej pobliżu po zmroku.
Policjanci zwrócili się również do pierwszoklasistów z apelem, aby w trakcie jazdy samochodem dbali o swoje bezpieczeństwo i przypominali rodzicom o konieczności używania fotelików i pasów bezpieczeństwa. W trakcie rozmów dzieci same opowiadały policjantom, że rodzice wożą niektóre z nich bez fotelików i zapiętych pasów. Wszyscy wiemy, jak wiele zależy od bezpiecznego i prawidłowego zachowania naszych pociech. Aby mogły prawidłowo postępować, muszą się najpierw tego nauczyć!
Wypoczynek naszych dzieci przedstawiają zdjęcia umieszczone w Albumie. Miłego oglądania !
W pierwszej połowie lipca dzieci ze Szkoły Podstawowej im. bł. ks. J. Popiełuszki z Ciesiel brały udział w projekcie pt. „STOP – niskiej emisji – nauka poprzez realizację programów edukacyjnych” organizowanym przez Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty z siedzibą w Karlinie. W drodze nad morze zatrzymali się na tamie we Włocławku, aby minutą ciszy i zapalonym zniczem oddać hołd swojemu patronowi, który tam właśnie tragicznie skończył swoje życie. Zmęczeni, ale zadowoleni dotarli do Ośrodka Edukacji Ekologicznej, gdzie mieszkając przez cały tydzień poznawały tajniki niskiej emisji, jej przyczyny i wpływ na zdrowie człowieka. W profesjonalnym laboratorium podglądali to, czego nie można zobaczyć gołym okiem - i już nikt nie miał wątpliwości, że przed jedzeniem należy myć ręce i owoce. Poznały nowoczesną technologię wytwarzania prądu z kukurydzy w biogazowi w Grzmiącej, zwiedziły Drawski Park Krajobrazowy i walory uzdrowiska Połczyn Zdrój. Ponadto zwiedziły miasto Kołobrzeg i Muzeum Oręża Polskiego. Oprócz tych poważnych zajęć był też czas na zabawę i wylegiwanie się na plaży. Świeżaki, czyli ci, którzy nie byli jeszcze nad morzem zostali z nim uroczyście zaślubieni, w czym pomógł ratownik, który wcielił się w rolę pradawnego Neptuna i nadawał morskie imiona nowoochrzczonym. Jedną z wielu atrakcji był rejs statkiem o zachodzie słońca. Pełni nowych wiadomości z piękną nadmorska opalenizną uczniowie wrócili do domów. Kontynuacją projektu będzie udział w konkursie ekologicznym pt. „Niska emisja w środowisku lokalnym”.
Zakończenie roku szkolnego 2013/2014 poprzedzone zostanie uroczystą Mszą Świętą.
Msza Święta - 8:00
Zakończenie roku szkolnego 2013/2014 - 9:00
17 czerwca w Szkole Podstawowej im. bł. ks. J. Popiełuszki w Cieślach odbyło się podsumowanie projektów współfinansowanych przez Unię Europejską, które były realizowane w tym roku szkolnym wspólnie z Fundacją Równych Szans.
Pierwszy projekt realizowany w ramach działania 9.1.2 - Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów pt. „Moja wiedza szansą na lepsze życie, lepszy start” trwał od września 2013 do czerwca 2014. Obejmował zajęcia wyrównawcze z przedmiotów humanistycznych ( języka polskiego, historii), matematyczno – przyrodniczych, języka angielskiego, informatyki oraz warsztatów psychologiczno - pedagogicznych.
Drugi projekt realizowany w ramach działania 9.5 - Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich pt.„Stawiam na moją przyszłość” był nagrodą dla uczniów, którzy na pierwsze półrocze uzyskali średnią ocen powyżej 4,0. Projekt miał na celu rozwijanie zdolności w zakresie nauk przyrodniczych, poznawanie tajników elektryki i elektroniki oraz praktyczne zastosowanie wiedzy z przedsiębiorczości podczas zakładania własnej firmy. W ramach warsztatów przyrodniczych uczniowie zwiedzili zakład Lhoist w Bukowie, poznawali zasadę eksploatacji złóż skał wapiennych i związaną z tym ochronę środowiska. Na podstawie zdobytej wiedzy, pod okiem fachowców w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Ostrowie wybudowali makietę góry- która była kiedyś Pasmem Przedborsko-Małogoskim. Na zajęciach „Mały elektryk” prowadzonych przez nauczyciela fizyki uczniowie poznawali budowę układów elektrycznych, zasady działania układów scalonych, budowali modele wiatraków napędzanych poprzez baterie słoneczne i roboty z klocków Lego, analizowali budowę i położenie planet w układzie słonecznym, badali przepływ prądu przez różne substancje w poszukiwaniu przewodników i izolatorów elektrycznych.
Swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Ireneusz Gliściński, p. Irena Kuśmierczyk, Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej P. Tomasz Bugajny wraz z pracownikami, Prezes Fundacji Równych Szans Pani Katarzyna Krzeszowska, Pani Katarzyna Kossek, Pani Iwona Kuchcińska, Pani Magdalena Wąsik oraz Panowie Włodzimierz Zawalski i Tomasz Mróz z zakładu Lhoist Bukowa.
Pokaz projektów rozpoczęło zaprezentowanie przez uczniów ich własnych firm założonych w ramach zajęć z przedsiębiorczości. Uczniowie przekonywali zgromadzonych na widowni gości do korzystania z usług ich małych przedsiębiorstw poprzez rozdawanie ulotek i wizytówek. Podsumowaniem zajęć z historii było zaprezentowanie sposobów budowania zamków i miast średniowiecznych. Uczestnicy zajęć z języka polskiego zaprezentowali łamańce językowe oraz sposoby jak polubić ortografię. Uczniowie przekonywali, że matematyka jest jednak królową nauk. Dużym zaskoczeniem i wyzwaniem dla wszystkich było poznanie przygód Czerwonego Kapturka w języku angielskim. Uczniowie zaprezentowali jak odkrywali tajniki przyrody poprzez doświadczenia jako mali odkrywcy oraz przedstawili wykonany klimatogram dla swojej miejscowości. Badając pogodę od września do czerwca stwierdzili, ze klimat się ociepla. Na zakończenie mali elektrycy prezentowali możliwości zbudowanych przez siebie modeli robotów z klocków Lego.
Finałem było przedstawienie makiety w skali1:20000, która zrobiła ogromne wrażenie na uczniach i przybyłych gościach. Wszyscy uczestnicy Projektów otrzymali zaświadczenia o ukończeniu zajęć oraz drobne upominki w postaci plecaków z wyposażeniem.
FINAŁ KONKURSU
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 we Włoszczowie w dniu 04.06.2014 r. odbyła się gala podsumowująca II edycję Powiatowego Konkursu „Ekokontrolki - elektrośmieci nie mają szans”, w której uczestniczyły drużyny konkursowe wraz z opiekunami i zaproszeni goście.
Starostwo Powiatowe reprezentował pan Cezary Nowak - kierownik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska. Konkurs skierowany był do uczniów wszystkich grup wiekowych z terenu powiatu włoszczowskiego, a jego celem ustanowiono podniesienie stanu świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym, elektronicznym i zużytymi bateriami oraz zwiększenie poziomu zbiórki tego sprzętu.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 9 drużyn, które łącznie zebrały 11 086kg elektrośmieci. Po podsumowaniu wszystkich czterech etapów konkursu wyłoniono zwycięzców, którzy otrzymali cenne nagrody.
Nagrodę za zajęcie I –go miejsca - kamerę cyfrową - otrzymała drużyna z ZSP2.
II miejsce wywalczyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Cieślach, otrzymując aparat cyfrowy.
III miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Żelisławicach, która w nagrodę otrzymała radiomagnetofon.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam znaleźć się na podium.
Podsumowując akcję dochodzimy do wniosku, że razem możemy robić wielkie rzeczy, czego wymownym dowodem jest waga zebranych elektrośmieci.
2 czerwca 2014 roku w naszej szkole odbył się ,,FESTYN RODZINNY’’ –Dzień Mamy połączony z Dniem Dziecka. Dzieci z naszej szkoły nie zapomniały o swoich mamusiach i w ramach Dnia Matki zaprezentowały program artystyczny oraz wręczyły swoim mamom drobne własnoręcznie wykonane upominki. Główną atrakcją dla dzieci i ich rodziców była wspólna zabawa. Nie zabrakło również gier zespołowych, w których brali udział rodzice. Trudno opisać, ile było śmiechu i zabawy na sali gimnastycznej Radosne święto zakończyliśmy biesiadowaniem przy kiełbasce z grilla.
Powered by aSc EduPage