Zakończenie roku szkolnego 2013/2014 poprzedzone zostanie uroczystą Mszą Świętą.
Msza Święta - 8:00
Zakończenie roku szkolnego 2013/2014 - 9:00
Zakończenie roku szkolnego 2013/2014 poprzedzone zostanie uroczystą Mszą Świętą.
Msza Święta - 8:00
Zakończenie roku szkolnego 2013/2014 - 9:00
17 czerwca w Szkole Podstawowej im. bł. ks. J. Popiełuszki w Cieślach odbyło się podsumowanie projektów współfinansowanych przez Unię Europejską, które były realizowane w tym roku szkolnym wspólnie z Fundacją Równych Szans.
Pierwszy projekt realizowany w ramach działania 9.1.2 - Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów pt. „Moja wiedza szansą na lepsze życie, lepszy start” trwał od września 2013 do czerwca 2014. Obejmował zajęcia wyrównawcze z przedmiotów humanistycznych ( języka polskiego, historii), matematyczno – przyrodniczych, języka angielskiego, informatyki oraz warsztatów psychologiczno - pedagogicznych.
Drugi projekt realizowany w ramach działania 9.5 - Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich pt.„Stawiam na moją przyszłość” był nagrodą dla uczniów, którzy na pierwsze półrocze uzyskali średnią ocen powyżej 4,0. Projekt miał na celu rozwijanie zdolności w zakresie nauk przyrodniczych, poznawanie tajników elektryki i elektroniki oraz praktyczne zastosowanie wiedzy z przedsiębiorczości podczas zakładania własnej firmy. W ramach warsztatów przyrodniczych uczniowie zwiedzili zakład Lhoist w Bukowie, poznawali zasadę eksploatacji złóż skał wapiennych i związaną z tym ochronę środowiska. Na podstawie zdobytej wiedzy, pod okiem fachowców w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Ostrowie wybudowali makietę góry- która była kiedyś Pasmem Przedborsko-Małogoskim. Na zajęciach „Mały elektryk” prowadzonych przez nauczyciela fizyki uczniowie poznawali budowę układów elektrycznych, zasady działania układów scalonych, budowali modele wiatraków napędzanych poprzez baterie słoneczne i roboty z klocków Lego, analizowali budowę i położenie planet w układzie słonecznym, badali przepływ prądu przez różne substancje w poszukiwaniu przewodników i izolatorów elektrycznych.
Swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Ireneusz Gliściński, p. Irena Kuśmierczyk, Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej P. Tomasz Bugajny wraz z pracownikami, Prezes Fundacji Równych Szans Pani Katarzyna Krzeszowska, Pani Katarzyna Kossek, Pani Iwona Kuchcińska, Pani Magdalena Wąsik oraz Panowie Włodzimierz Zawalski i Tomasz Mróz z zakładu Lhoist Bukowa.
Pokaz projektów rozpoczęło zaprezentowanie przez uczniów ich własnych firm założonych w ramach zajęć z przedsiębiorczości. Uczniowie przekonywali zgromadzonych na widowni gości do korzystania z usług ich małych przedsiębiorstw poprzez rozdawanie ulotek i wizytówek. Podsumowaniem zajęć z historii było zaprezentowanie sposobów budowania zamków i miast średniowiecznych. Uczestnicy zajęć z języka polskiego zaprezentowali łamańce językowe oraz sposoby jak polubić ortografię. Uczniowie przekonywali, że matematyka jest jednak królową nauk. Dużym zaskoczeniem i wyzwaniem dla wszystkich było poznanie przygód Czerwonego Kapturka w języku angielskim. Uczniowie zaprezentowali jak odkrywali tajniki przyrody poprzez doświadczenia jako mali odkrywcy oraz przedstawili wykonany klimatogram dla swojej miejscowości. Badając pogodę od września do czerwca stwierdzili, ze klimat się ociepla. Na zakończenie mali elektrycy prezentowali możliwości zbudowanych przez siebie modeli robotów z klocków Lego.
Finałem było przedstawienie makiety w skali1:20000, która zrobiła ogromne wrażenie na uczniach i przybyłych gościach. Wszyscy uczestnicy Projektów otrzymali zaświadczenia o ukończeniu zajęć oraz drobne upominki w postaci plecaków z wyposażeniem.
FINAŁ KONKURSU
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 we Włoszczowie w dniu 04.06.2014 r. odbyła się gala podsumowująca II edycję Powiatowego Konkursu „Ekokontrolki - elektrośmieci nie mają szans”, w której uczestniczyły drużyny konkursowe wraz z opiekunami i zaproszeni goście.
Starostwo Powiatowe reprezentował pan Cezary Nowak - kierownik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska. Konkurs skierowany był do uczniów wszystkich grup wiekowych z terenu powiatu włoszczowskiego, a jego celem ustanowiono podniesienie stanu świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym, elektronicznym i zużytymi bateriami oraz zwiększenie poziomu zbiórki tego sprzętu.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 9 drużyn, które łącznie zebrały 11 086kg elektrośmieci. Po podsumowaniu wszystkich czterech etapów konkursu wyłoniono zwycięzców, którzy otrzymali cenne nagrody.
Nagrodę za zajęcie I –go miejsca - kamerę cyfrową - otrzymała drużyna z ZSP2.
II miejsce wywalczyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Cieślach, otrzymując aparat cyfrowy.
III miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Żelisławicach, która w nagrodę otrzymała radiomagnetofon.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam znaleźć się na podium.
Podsumowując akcję dochodzimy do wniosku, że razem możemy robić wielkie rzeczy, czego wymownym dowodem jest waga zebranych elektrośmieci.
2 czerwca 2014 roku w naszej szkole odbył się ,,FESTYN RODZINNY’’ –Dzień Mamy połączony z Dniem Dziecka. Dzieci z naszej szkoły nie zapomniały o swoich mamusiach i w ramach Dnia Matki zaprezentowały program artystyczny oraz wręczyły swoim mamom drobne własnoręcznie wykonane upominki. Główną atrakcją dla dzieci i ich rodziców była wspólna zabawa. Nie zabrakło również gier zespołowych, w których brali udział rodzice. Trudno opisać, ile było śmiechu i zabawy na sali gimnastycznej Radosne święto zakończyliśmy biesiadowaniem przy kiełbasce z grilla.
Od lutego b.r. trwały przygotowania do wdrożenia projektu, jaki grupa nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Cieślach wspólnie z Fundacją Równych Szans w Kajetanowie zgłosiła w ramach konkursu otwartego ogłoszonego przez Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego w Kielcach. Pod koniec sierpnia udało się sfinalizować te starania.Projektodawcą jest Fundacja Równych Szans a partnerem Gmina Krasocin/Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Krasocinie. Począwszy od września bieżącego roku w Szkole Podstawowej im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Cieślach na podstawie umowy podpisanej ze Świętokrzyskim Biurem Rozwoju Regionalnego w Kielcach rozpoczęła się realizacja projektu edukacyjnego pt: „Moja wiedza szansą na lepsze życie, lepszy start”. Projekt jest finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Budżet Państwa Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach Poddziałania 9.1.2 „ Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych”. Na realizację projektu szkoła uzyskała dofinansowanie w kwocie 146519,17 PLN. Działania projektu skierowane są do uczniów Szkoły Podstawowej im bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Cieślach. Celem projektu jest poszerzenie oferty edukacyjnej szkoły oraz ukierunkowanie na rozwój kompetencji kluczowych uczniów a przez to osiąganie przez nich lepszych wyników w nauce. Zajęcia wyrównawcze skierowane są do uczniów klas IV-VI. W ramach projektu od września 2013r. do czerwca 2014r. realizowane są następujące zadania: 1. Zajęcia wyrównawcze z matematyki – 2 grupy. 2. Zajęcia wyrównawcze z przyrody – 1 grupa. 3. Zajęcia wyrównawcze z informatyki – 2 grupy. 4. Zajęcia wyrównawcze z języka polskiego – 2 grupy. 5. Zajęcia wyrównawcze z historii – 1 grupa. 6. Zajęcia wyrównawcze z języka angielskiego – 2 grupy. 7. Warsztaty pedagogiczno – psychologiczne – 2 grupy. Ponadto zaplanowano zakup pomocy dydaktycznych przydatnych w realizacji zajęć. Będą to min.: programy multimedialne do nauczania matematyki, informatyki, przyrody, języka polskiego, historii i języka angielskiego, laptop, projektor, mikroskop z kamerą USB, mikrofon z niezbędnym nagłośnieniem, kamera cyfrowa. Realizacja działań zaplanowanych w projekcie przyczyni się do lepszego przygotowania uczniów do sprawdzianów kompetencji i konkursów przedmiotowych, rozwoju ich zainteresowań, kształtowania pozytywnych postaw społecznych oraz prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. |
Dnia 31 maja uczniowie naszej szkoły z kl. III pod opieką wychowawczyni wzięli udział w darmowej imprezie kulturalno - artystycznej w plenerze pt. ,,Bądź zdrów jak ryba’’ zorganizowanej przez Lokalną Grupę Rybacką ,,Między Nidą, a Pilicą’’ na terenie Powiatowego Centrum Kulturalno- Rekreacyjnego we Włoszczowie. Celem przedsięwzięcia było przekonanie uczestników do częstej konsumpcji ryb i produktów rybnych, jako elementu zdrowej diety. Uczniowie mieli zapewnione mnóstwo atrakcji min: obejrzeli koncert gwiazdy –Majki Jeżowskiej, film w Kinie ,,Muza’’ Teatr Iluzji ,,Mefisto’ ’, Największe emocje wzbudził filmu pt. ,,Tajemnicze Podziemie’’ w Kinie 5D.
Skorzystali również z wielu zabaw w wesołym miasteczku. Brali udział w różnych konkursach tematycznych z nagrodami. Mieli możliwość zwiedzić wystawę rybacką. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek, pyszny obiad jednodaniowy oraz podwieczorek składający się z fishburgera. Szczęśliwi i zadowoleni wrócili do swoich domów. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i organizacji imprezy, która na długo pozostanie w naszej pamięci.
START: Szkoła Podstawowa Cieśle, godz.15.00, META: Szkoła Podstawowa Cieśle, ok.godz.16.05. Trasa półmaratonu – 21,1 km (Cieśle – Dąbrówka – Małogoszcz/Rynek – Cieśle/Szkoła)
We wtorek 27 maja gościły w naszej szkole Panie z Fundacji dla niewidomych z Kielc. Zapoznały uczniów z problemem utraty wzroku. Uczyły dzieci w jaki sposób pomagać osobom niedowidzącym i niewidomym w codziennych sprawach, takich jak: zakupy, wizyty w urzędzie, u lekarza lub po prostu – wyjście na spacer.
„Kiedy tracisz wzrok, trudno Ci odnaleźć się w mrocznej, lub zamglonej przestrzeni. Widząc szczątki obrazu jeszcze nie umiesz się domyślać jego całości. Próbujesz kontrolować wzrokiem otoczenie. Nawet, gdy do Twoich oczu dociera wyłącznie wątły strumień światła, zastanawiasz się, jak wyłonić z niego kształty i kolor. Nie wiesz, czy to tak zostanie na zawsze?
Jest różnie. Być może będziesz mógł korzystać z resztek wzroku, bo nauczysz się, jak to robić, ale jeśli nie, to możesz odkrywać po kolei metody bezwzrokowe. Dotykiem sprawdzasz sprzęty, które Cię otaczają. Od nowa oswajasz się ze swoim mieszkaniem, aż z czasem masz już odwagę, żeby wyjść na zewnątrz. Tak, „odwaga”, to ważne słowo, bo po pierwsze być może trzeba będzie pokazać się ludziom z białą laską, a co za tym idzie odpowiedzieć na ich pytania odnośnie Twojej sytuacji wzrokowej. Ponadto pokonać lęk przed zderzeniem się z przeszkodami, licząc się z tym, że czasem znajdują się one na Twojej drodze. Kolejne zadanie polega na nauczeniu się poruszania z białą laską.”
Jak się zachować ?
Pierwsza i najważniejsza zasada zachowania wobec osób niewidomych i słabowidzących brzmi: „Traktuj ich tak, jak sam chciałbyś być potraktowany”.
Ta prosta dewiza odnosi się do wszystkich ludzi, ale sam przyznasz, że w zetknięciu z osobą z dysfunkcją wzroku czujesz się niepewny i zagubiony.
Poniższe porady pomogą ci to zmienić:
1. PYTAJ. Zawsze najpierw zapytaj, czy i jakiej pomocy potrzebują.
2. NIE OBRAŻAJ SIĘ, jeśli odmówią. Mają takie samo prawo wyboru i decydowania o sobie jak każdy.
3. NIE DOTYKAJ ICH, zanim się na to nie zgodzą- tak samo jak Ty mają swoją sferę prywatnej przestrzeni.
4. MÓW bezpośrednio DO NICH. Nie przekazuj im informacji przez osoby, które stoją obok.
5. NIE ROZPRASZAJ psa PRZEWODNIKA. NIEMÓW do niego i NIE DOTYKAJ GO. Od tego zależy zdrowie i życie osoby niewidomej.
6. INFORMUJ O SWOIM ODEJŚCIU.
7. Nigdy NIE PCHAJ OSOBY NIEWIDOMEJ PRZED SOBĄ. Jest to niekomfortowe i niebezpieczne. Prowadząc niewidomego podaj mu swój łokieć i idź śmiało PRZED NIM.
8. Czasem potrzebne im są informacje o otaczającej przestrzeni. OPISZ IM ich
usytuowanie, w szczególności zwróć uwagę na obiekty i przedmioty znajdujące się na ich drodze. Możesz posłużyć się układem wskazówek na tarczy zegara, jak również miarą kąta geometrycznego.
9. Pomagając, NIE DECYDUJ ZA NICH, sami doskonale wiedzą, czego potrzebują.
10. Pamiętaj, że NIE MUSISZ im pomagać, jeśli nie chcesz lub nie możesz. Uszanują Twój wybór.
Dnia 29 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia w Mieczynie odbyła się Biesiada Profilaktyczna pt. „Ruch to zdrowie”. Uczniowie ze wszystkich szkół w gminie prezentowali, jak dbać o zdrowie. Nasze uczennice zaprezentowały układ taneczny, który same stworzyły. Były to: Kinga Spurek, Natalia Spurek, Julia Bebel, Dominika Janus z klasy V i Nikola Janus z klasy VI. Gratulujemy pomysłu i prosimy o więcej!
27 kwietnia 2014 r. odbyła się kanonizacja błogosławionego Jana Pawła II. W związku z tym doniosłym wydarzeniem, ważnym dla wszystkich Polaków, Świętokrzyski Kurator Oświaty zaprasza uczniów, rodziców i nauczycieli i świętokrzyskich szkół do uczczenia tego wielkiego dnia poprzez włączenie się w akcję „Makulatura na misje – pomagamy budować studnie w Sudanie”.
Błogosławiony Jan Paweł II zawsze otaczał swoją opieką i miłością wszystkich ludzi, a szczególnie tych ubogich, którym przyszło żyć w trudnych warunkach. Sudan Południowy jest bardzo zniszczony wojną, ludziom brakuje wszystkiego, a najbardziej czystej, pitnej wody. Dzieci, którymi opiekują się misjonarze, są biedne, głodne i spragnione, ich życie na pustyni jest bardzo trudne. A 1 kilogram makulatury to 75 litrów wody dla Afryki.
W inicjatywę „Pomagamy budować studnie w Sudanie - woda to życie - makulatura na misje” włączyć się może każdy: mały i duży, bogaty i biedny, bo każdy z nas może oddać to, co z pozoru niepotrzebne, a dla innych wręcz życiodajne. Wystarczą tylko chęci! Cenne jest także to, że to sami uczniowie dla innych dzieci, swych rówieśników mogą zrobić coś pożytecznego. Przekornie także dla siebie, ponieważ takie działania służą kształceniu postawy proekologicznej, ważnej dla przyszłości świata w ogóle.
Czy zatem takim prostym gestem zaświadczymy, że uznajemy ideę miłości i braterstwa głoszone przez najsłynniejszego Polaka współczesnych nam czasów – zależy wyłącznie od nas samych.
Ze strony dorosłych wymagany jest nieco większy trud, bo związany z koordynacją zbiórki makulatury w szkole oraz wdrożeniem działań edukacyjnych prowadzonych wśród uczniów i rodziców na temat wykorzystania surowców wtórnych.
Zapraszamy wszystkich do zbierania makulatury i przynoszenia jej do szkoły. Niebawem zostanie podstawiony kontener i zgromadzone surowce wtórne zostaną zabrane do Kielc.
W dniu 23 kwietnia minutą ciszy uczciliśmy pamięć Patrona naszej szkoły - bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uczniowie złożyli zapalony znicz pod popiersiem Patrona znajdującym się w szkole.
Przypominamy, że w bibliotece szkolnej znajduje się wiele publikacji poświęconych ks. Jerzemu. Zachęcamy do czytania i zdobywania wiedzy na temat życia i działalności współczesnego nam świadka wiary.
Od lutego 2014 r. Szkoła Podstawowa im. bł. ks. J. Popiełuszki w Cieślach wspólnie z Fundacją Równych Szans realizuje kolejny w tym roku szkolnym projekt pt. „Stawiam na moją przyszłość”.
Tym razem jest on nagrodą dla uczniów, którzy na półrocze uzyskali średnią ocen powyżej 4,0. W projekcie dzieci rozwijają swoje zdolności w zakresie nauk przyrodniczych, poznają tajniki elektryki i elektroniki, a w działaniach z przedsiębiorczości zakładają własne firmy. W ramach warsztatów przyrodniczych uczniowie zwiedzą zakład w Bukowie, poznają zasadę eksploatacji złóż skał wapiennych i związaną z tym ochronę środowiska. Na podstawie zdobytej wiedzy, pod okiem fachowców w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Ostrowie wybudują makietę góry- która była kiedyś Pasmem Przedborsko-Małogoskim.
Projekt potrwa do końca roku szkolnego
Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy,
aby nastrój tych Świąt
przybranych wiosenną radością i beztroską
utrwalił się w Waszych sercach na długi, długi czas
i pozostał z Wami także w poświątecznej codzienności.
Dnia 24 marca odwiedziła nas pani M.Michalik z Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Grupa dzieci młodszych oglądała prezentację dotyczącą bezpiecznego dokarmiania zwierząt, by przetrwały zimę oraz dowiedziały się co oznacza słowo ,,przednówek’’ – nieużywane już dzisiaj ale znane dla ich babć. Jest to czas wczesnej wiosny kiedy nie ma jeszcze świeżych owoców i nasion, a stare zapasy już się skończyły. Nadmienić należy, że jesienią uczniowie zbierali żołędzie i kasztany na trudne dni dla głodnych zwierząt. Ten czas właśnie nadszedł kiedy mogliśmy wykorzystać nasze zbiory. Starsi uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób zwierzęta przeżyły zimę i co można jeszcze dla nich zrobić. Spotkanie zakończyło się konkursem z nagrodami.
21 marca-Dzień wiosny –był to pracowity dzień dla uczniów naszej szkoły. W godzinach dopołudniowych witali wiosnę paląc kukły ,,Marzanny’’ na boisku szkolnym i śpiewając piosenki o wiośnie. Następnie uczniowie klas III-VI wybrali się na pieszą wędrówkę do Bukowy zwiedzać kamieniołom pobliskiego zakładu. Przygotowani przez fachowców z dziedziny BHP weszli na zakład, podziwiali pracę ,,buldożerów’’, mieli okazję siedzieć za sterami koparki i maszyn ciężkich. O godzinie 13:30- strategicznej godzinie dla kamieniołomu – podziwiali przygotowany przez saperów kontrolowany wybuch. Zrobił on niesamowite wrażenie na widzach. Po zwiedzeniu zakładu uczniowie zostali zaproszeni na poczęstunek do sali konferencyjnej. Dziękujemy panu W.Zawalskiemu i T.Mrozowi za umożliwienie nam wejścia do kamieniołomu, zrobienie niesamowitych zdjęć i wykładu na temat ochrony degradowanego środowiska.
Akcja Narty Dzieciom na stoku Stacji narciarskiej SABAT w Krajnie
Ideą inicjatywy było stworzenie możliwości aktywnego wypoczynku połączonego ze zdobyciem umiejętności jazdy na nartach dla każdego dziecka. Korzystając z oferty Parku Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno dzieci z naszej szkoły -31 stycznia w taki właśnie sposób wypoczywały, a zarazem zdobywały nowe umiejętności na stoku. Dzieci otrzymały kompletny sprzęt narciarski i karnety na wszystkie wyciągi. Opiekunowie-instruktorzy nauki jazdy spełnili swoją misję na 5.W czasie 4 godzin 20 dzieci, które miały narty na nogach po raz pierwszy w życiu nauczyło się jeździć. W czasie przerwy organizatorzy zapewnili gorącą herbatę i poczęstunek. Dziękujemy instruktorom za cierpliwość i indywidualne podejście do każdego dziecka, organizatorom za akcję „Narty Dzieciom”, a dzieciom za wiarę we własne możliwości. W ten niezwykły piątkowy dzień zaczęliśmy ferie zimowe.
Stok narciarski „Sabat” 425m.npm. znajduje się w otulinie Świetokrzyskiego Parku Narodowego u podnóża Łysicy 612m.npm. najwyższego wzniesienia w Górach Swiętokrzyskich- znanego też ze zlotów czarownic, które ponoć tu się odbywały. To tutaj Stefan Żeromski jeździł na nartach, lecz nie było jeszcze wyciągów, aby mógłby je opisać.. Sama Łysica otoczona jest puszczą jodłową na której znajduje się Swietokrzyski Park Narodowy.
Zjazd po stoku Sabat z bocznymi trasami jest długi(ok.850 m.) i łagodny z dwoma ostrzejszymi nachyleniami .Z górnej stacji wyciągów rozciąga się piękny widok na Dolinę Wilkowską na której znajduje się zalew. Po prawej stronie jak na dłoni widać pasmo Łysogór ze słynną Łysicą a pod nią św.Katarzynę miejscowość znaną turystom z klasztoru s.s.Bernardynek, źródełka św.Franciszka oraz wejścia na Łysicę.
Podczas zjazdu można zaczerpnąć najczystszego powietrza (zdaniem ekologów) w Polsce zasilanego przez puszczę jodłową w tlen.
|
|
|
Zimowe Ptakoliczenie 2014
25-26 stycznia 2014
Policz ptaki razem z nami!
W ostatni weekend stycznia ornitolodzy z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) zapraszali do udziału w X Zimowym Ptakoliczeniu, podczas którego liczone były ptaki występujące w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka.
Zimowe dokarmianie ptaków cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków, w tym wśród uczniów i nauczycieli. W tym roku, już po raz 10., OTOP zachęca do próby policzenia ptaków odwiedzających karmniki, a także ogrody, parki, podwórka i inne miejsca na obszarze miast i wsi. Udział w akcji nie tylko pozwala lepiej poznać gatunki zimujące w Polsce, lecz również dostrzegać głęboką zależność między sposobem kształtowania środowiska naturalnego a różnorodnością biologiczną.
Serdecznie zapraszamy uczniów i nauczycieli szkół z województwa świętokrzyskiego do udziału w Zimowym Ptakoliczeniu. Z uwagi na możliwe trudności związane z organizacją liczenia podczas weekendu, zachęcamy organizowania wspólnego liczenia w piątek 24 stycznia. Wystarczy poświęcić 45 minut na policzenie ptaków przebywających na terenie przyszkolnym, na osiedlu, na którym znajduje się szkoła lub w innym miejscu bezpośrednio sąsiadującym z daną placówką.
W odpowiedzi na zaproszenie- w mroźne piątkowe przedpołudnie uczniowie klasy V wyruszyli liczyć ptaki. Przy pięknej zimowej aurze i dobrych humorach wystraszyliśmy stado jemiołuszek, na które polował szybujący w górze myszołów. W przydomowych ogródkach pałaszowały sikorki bogatki i wróble. Wyniki obserwacji zostały przesłane na stronę OTOP-u
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) to założona w 1991 r. organizacja pozarządowa o statusie pożytku publicznego, zajmującą się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których żyją. Naszym celem jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Nasze działania wspiera rzesza kilku tysięcy członków i wolontariuszy. Jesteśmy polskim partnerem światowej federacji towarzystw ochrony ptaków - BirdLife International.
Więcej informacji o tegorocznej akcji -www.otop.org.pl
W chłodnym, zimowym styczniu są takie dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu - Dzień Babci i Dziadka. Tradycją Szkoły Podstawowej w Cieślach jest celebrowanie tych świąt. Co roku babcie i dziadkowie zapraszani są na specjalną uroczystość.
Również i tym roku szkołę odwiedziło liczne grono babć i dziadków. Powitała ich wszystkich Pani dyrektor placówki Aneta Jończyk, a uczniowie „zerówki” i klas młodszych wspólnie z wychowawczyniami: Grażyną Kosiniak, Marzeną Gierczak, Bożeną Bryłą i Beatą Stańczyk przedstawili gościom program artystyczny.
Podczas uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać talenty swoich wnuków. Dzieci prócz montażu słowno-muzycznego zaprezentowały również swoje umiejętności taneczne. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role i najpiękniej jak tylko umieli wyrażali swoją miłość, szacunek i przywiązanie. Niejednemu dziadkowi z pewnością zakręciła się w oku łezka wzruszenia. Na zakończenie występu wszystkie dzieci odśpiewały wspólnie „Sto lat”.
Przed świętami uczestniczyliśmy w akcji zbierania elektrośmieci. Akcja była odpowiedzią na III etap Powiatowego Konkursu pt. „Ekokontrolki- elektrośmieci nie mają szans” organizowanego przez ZSP2 we Włoszczowie. Do akcji włączyli się wszyscy mieszkańcy miejscowości, a na efekty nie trzeba było długo czekać. 3 kwietnia na placu szkolnym urosła góra elektrośmieci, co widać na zamieszczonych zdjęciach.
Dziękujemy Panu Grzegorzowi Spurkowi i jego ekipie za okazaną pomoc w zebraniu zużytego sprzętu z posesji mieszkańców.
Po podsumowaniu punktów trzeciego etapu zajęliśmy trzecie miejsce w powiecie. W sumie po trzech etapach zajmujemy drugie. Czeka nas jeszcze wykonanie użytkowej rzeczy z odpadów jako warunek IV etapu. Mamy wiele pomysłów-Postaramy się wygrać!
Powered by aSc EduPage